zero
zero
Група ZERO
Zero
Портрет на една младост
Да се пише за явлението, от което са минали 42 години (първия пърформанс на групата в Щип), представлява предизвикателство и отговорност, създава някакво чувство на неспокойствие, обаче за този проблем вече е упоменато. За Гьоте „голяма е сластта да се пренесеш в духа на времето“, а Готфрид Бен се пита „дали паметта е нужна категория за художествената работа и категория на историята на изкуството?”.
Моят опит за реконструкция на един период е поставен върху факти (художествени произведения и други материали, фотографии и текстове), както и върху една носталгична памет. Това беше време на искреност и на творческа активност, с усещането на мъчителен романтизъм на енергия, чиято част бях аз.
Нула, две нули, зеро, първа генерация на Факултета за изящни изкуства в Скопие (основан през 1980 г.), са неточни, но все пак полезни термини, с които се обхваща една група художници с различни търсения. Как групата „Зеро“ ще се появи на изложбата на млади художници „Експресия, жест, акция“, организирана през 1985 година. Името произлезе от взаимната спонтанна духовита игра с думи: „нула“ означаваше номер – безчет, наша нищожност в средата и подобно (по-късно се откриваха и други по-сложни значения, например, че в цивилизацията на Маите нулата е големият мит за цикличното обновяване, нулата е „интервал на генерацията“). Групата, която е тясно свързана с дружбата между художниците за времето на тяхното следване, по неповторим жив начин ще инсталират художествените елементи в даденото пространство, внасяйки разновидни ефекти и сензации, символични значения, в които се доближават и ще се преплитат обекти, светлина, музика и движение. Акциите „на живо“ се създаваха само в деня на откриването на изложбата, вместо конвенционалния начин на „четене“ пред публика. Те впечатляващо анонсираха своята ориентация към мултимедийни търсения и експерименти, базирани върху усещането за откъслечни представи, както и върху нуждата на един еклектичен и (нео)експресионистичен начин да свържат поредица от модернистични находки на колаж, асамблаж, пърформанс със специален интерес към елементи на комикс, графити, плакат и други явления на тривиалната култура, както и към фотография, видео и филм; средствата за изразяване, които в Македония нямат истински успех, без оглед на някои ценни изпълнения. Тези „технически картини“ (Вилхелм Флустер) се превърнаха в част от техния обмислен и спонтанно осмислян художествен език и израз, в който по лиричен и сугестивен начин бяха съдържани елементи на пост-модернистичното усещане. По този начин беше изразен моментът на обръщане към автентичен бунт и провокация към установените естетически навици и локални художествени критерии на средата. Критиката, особено музейната, беше изненадана и завзе крайно дистанцирано и резервирано отношение, докато публиката и вестниците показаха повече интерес. Групата „Зеро“ дори по-късно, чрез индивидуална афирмация на авторите, доживя по-цялостно подкрепление. В това време всъщност не можеше да се очаква нищо повече, защото не съществуваха строго начертани норми на вкус и възгледи. Тези млади, „диви“, неадаптивни и бунтовни артисти, най-вероятно изглеждаха на някои хора прекалено директни и шумни, сурови в израза, с неспокоен дух. Тази обстановка беше създадена от предизвикателството на новото време, екзистенциалната драма, която потиска човека на местен, както и на глобален план.
Експресия, жест, акция
Изложбата „Експресия, жест, акция“ е предхождана от изложбата „Нови явления в македонското изобразително изкуство от последното десетилетие“. Организирана през 1984 година, изложбата беше съставена от ретроспективна част и акции в пространството, които се случваха в различни дни пред публика. Изложбата акцентира върху значението на отделните явления на „нова художествена практика“ в Македония през седемдесетте години от 20-ти век. Това са цветните интервенции на Симон Шемов и Никола Фидановски с техните сътрудници, след това на първите „НЛО“ – пърформанси на Милош Коджоман и Драголюб Бежан, както и пространствените инсталации от хартия, вестник и тиксо на арх. Симон Узуновски. Това е период, когато младежта се сдружава в нон-конформизма и не-конвенциалността. Между другото, някъде можеше да се почувства „аромата“ на дрогата. Някои от тях следват примери от западното изкуство и поп-арта. През 1981 година е формирана „УСТА – Универсална самостоятелна творческа асоциация“, която обхваща млади творци с различни определения. Малко по-рано, но особено през 80-те години и по-късно, своя дейност развива една неформална група млади художници и интелектуалци, които оправдано ще понесат названието „протозеро“ – група (Роберт Михайловски, Перица Георгиев – Пепси, Ацо Станковски, Ибрахим Беди, Венко Цветков и други). Тях ги обедини търсенето на „нови хоризонти“, близката чувствителност и някакъв „неосъзнат афинитет“ между авторите. Младите автори повече сами влагаха в своята дейност, отколкото бяха финансирани от някоя държавна институция или друго.
Галерия 7
Чайната „Галерия 7“ (така наречена по идея на починалия живописец Мустафа Асим), която се намира в близост до Факултета за изящни изкуства в Сули хан, в Старата скопска чаршия, се превръща в ново сборно място на младите творци, един вид интелектуално място на скопската „алтернатива“ или както би казал Ацо Станковски: наше ново дадаистично „Кабаре Волтер“. На пространството около чаршията се правеха акциите на зеровци, имаше добра дружба и се пиеше чай, от който можеше в очите да ви затреперят звездички или да имате някакви „визии“.
През последните две години се появи нова инициатива за заживяване на „Галерия 7“, малко култово място от скопския художествен и културен ъндърграунд . През ноември 2008 година в скопските вестници се появи надслов: „Зеро се връща в живот“, с идея за обновяване на групата, което прозвуча с носталгия и надежда, обаче най-вероятно това ще трябва се случи по някакъв нов начин. Споменаваха се имената на Пепси, Ацо, Беди, Хинки, Таня, на Синиша Цветковски, Зоран Яневски, Миодраг Десовски, Нора Стоянович. На 8-ми юли 2009 година в „Галерия 7“ се състоя пърформанс „Публична вечеря“ след 20 години от „Тайна вечеря“ на Александар Станковски, в рамките на фестивала „Акто“, с музикално събитие, организирано от “Плагиј.ат“.
Адил Карахасан, собственик на галерията, който произхожда от стара турска фамилия на търговци, заявява за членовете на групата „Зеро“: „Аз ги преживявах като цвете, на което, ако му слагате пръст, няма да се развива. Сега разбирам, че съм ги поддържал през цялото време. Това беше база, една спойка, в която един без друг не можеха“.
Фигуралния мотив
Авторите на групата правеха концепция-картина, но не се обърнаха към концептуалното изкуство, за което не съществува нито картина, нито произведение, а само идея. Точно обратното, за тях имаше значение една утвърдителна и спонтанна възможност на картината без прекомерно акцентирана скептичност към нейната невъзможност. В техните произведения е вградена интуиция, замах, непредвидимост, като артистите не робуваха на педантичността и безсмислената последователност. За тях „фигуралният мотив“ може да бъде мотив за рисуване, в който има емоция и се освобождава енергия с цялото богатство на цветовата жизненост в произведенията с абстрактно-асоциативните „свободни“ форми. В речника на трансавангарда, на постмодерното изкуство изобилието е синоним на енергия, смелост, на особен афинитет за всеобща асимилация на добрата живопис, на цяла една традиция. В рисунките и платната са излети фина цветност и лирично преживяване, въпреки че са изработени често върху хартия, която лесно се къса, с което се докосва онова чувство за съществуване, случайност и безсмисленост.
В техните произведения се съдържат някои базови нишки на свързаност с някои произведения на авангардните художници Томо Шияк, Петър Мазев или Глигор Чемерски и т.н. Обаче тук става дума за преобладаваща „нова чувствителност“, която носи специфична гъстота на знаци и символи, на ново съдържание и значение, поставени в неочаквани релации и ударения. Лиричната и експресионистична изразителност не изключва маниеризма и иронично-пародийните изказвания, особено предизвикателството за експериментиране с излизане от равната повърхност и пространствено аранжиране на елементите на картината и скулптурата, изтривайки строгите ограничения между художествените дисциплини.
Втора изложба Зеро-шакти
Втората съвместна изложба „Зеро-шакти“ (Музей на Македония) беше организирана след изложбата на групата Зеро в Кьолн (през май 1990 г.), като първа македонска група с представяне навън, в Европа, без институционно подкрепление. Те излагаха като „Зеро от Македония“ и бяха първата група от бивша Югославия, която е била представена в ИГНИС – Институт за източно-европейско изкуство. Това затвърди тяхната ориентация към „нова картина“, инсталация и амбиенталните композиции на „картини“ и предмети, които получаваха символични значения, като не губеха своята характерна жизненост. Експозицията в музея беше добре замислена, с ширина на акциите „на живо“, които никога не се повтаряха. Каталогът и този път беше много скромен (умножен на шапирограф) и създаден в движение; всъщност заетостта на автора на изложбата беше цялостна, със симултанни и паралелни дейности (тогава оценявах, че не трябва да се наричам оформител, комисар или куратор, понятие, което е прието по-късно). Днес в музея на е запазено нищо от грижовно събираната документация.
На изложбата беше показан неозаглавен филм на групата „Зеро“ (продуценти А. Станковски, И. Тошевски и М. Десовски, режисьор А. Станковски). Филмът (единственото копие, което запазих, ще бъде показано на ретроспекцията), изработен според солидни съвременни стандарти, е структуриран от разнообразен материал, в който се сменят контрастни картини и „сцени“, според метода на симултанно показване на „картина в картина“. В кадъра, на такава подложка, се появяват авторите от групата, които изказват своите мнения и възгледи на английски език.
По-късно това „Зеро-състояние“, свързано с екзистенцията на художниците и тяхната взаимна работа, не може да се усети в произведенията, създадени след 1990 година, когато всички те продължават своя индивидуален творчески път със самостоятелни изложби, както и с участия в групови изложби и проекти до 1990 г., както и след това. Все пак може да се припознаят следите на колажиране в техниката и изражението на произведенията, които сега получават някои нови белези. Групата, започвайки от осемдесетте години, изработи много стенописи и графити, един в Щип, повече в Скопие (МКЦ, Училището „Тефеюз“, во урбан простор и т.н.), в техния характерен стил, с рядко изобретение на многозначност, единствени в македонското изкуство. Фактът, че някои от тях са претърпели щети, е сериозен повод да се вземат мерки за тяхното опазване. С взаимна креативна активност на групата „Зеро“, които работеха интензивно и сериозно, беше осъществен „ускоряващият елемент на времето“. Те по особен начин свързват концептуалното и наративното течение на работите, за да покажат другата страна на нещата в съвременното македонско изкуство.
Пост-модернистичен дух на търсене
Произведенията можеха да се преживяват като „части от един личен живот“ или като някаква „идеология на фрагмента“, като „възможност за отрицаване“ и полемичен коментар на действителността с една немирна иреална логика на свързване и разкъсване. Фигуралният мотив, преобразен, се приближава до абстрактната повърхност с поредица от забегнали и изпразнени знаци, в които не съществува йерархия според значението. Споменават се предишни езикови примери от класически до по-нови, което заедно с моментите на деформация, маниеристична и еклектична, създава изразителното напрежение на „мисълта за криза“. Бароковата декоративна форма се доближава до импулсивния експресионизъм, с поредица исторически стилови референции, осмислени чрез един личен художествен ръкопис и концептуален подход. Появи се нова сила на духовни или религиозни настроения. Този нов вид художествено изразяване получи белези на един вид алтернатива и не-конвенционалност на израза, на известна демократичност, което не може да се разбере и да се оцени изцяло без местния контекст на значение.
Техният пост-модернистичен дух на търсене и експериментиране отбеляза края на „големия наратив“ (Ф. Лиотар) и упомена за процесите на фрагментиране, които структурират и настоящето правят несинхронизирана смес от различни времена (Ф. Джеймисон). Съвременното изкуство, започвайки от 80-те години, и пост-модернистичния „преврат“ в културата, по-късно и в изкуството, обхваща хетерогенни художествени практики на стилове, техники, материали, форми, теми и значения. Освен това не е фаворизирана нито една медия.
Терминът нео-еклектизъм, който важи и за зеровци, широко покрива едно тогавашно състояние на дезориентация и неопределеност, което се изрази чрез тяхното шумно връщане на стиловете от миналото – не един по един, но всички наведнъж – без настояване да се създаде кохерентно формално единство. Авторите от групата изпълняваха процес на пресаждане и комбиниране, при което „същината на примитивното“ стана непримитивна, докато “същината на техниката“ – нетехническа.
Те използваха някои лирични възможности на живописта и на другите медии, като понякога достигаха до степента на „свободна креативност“. Тогава това ми допадна, това изкуство, което „не е за продан“, и усетих близък този преходен esprit du temps, което ги правеше специални в съвременното македонско изкуство.
В най-новия период преобладава глобалното (постмодерно) разслояване на всички ценности. Днешният либерализъм е съпътстван с инверсия на ценности в отсъствие на истинска културна парадигма и относителност на ключовите ценности, когато изкуството се заменя с политика, вместо изкуството да допринася за развитие на моралната и политическа свобода.
Зеровци, по някакъв начин непредвидимо и открито се съобразяват с новите условия и умеят творчески да реагират на новите предизвикателства. По този начин, със своя пример и дела, те влияят върху по-младите македонски художници.
Д-р Владимир Величковски
През 1984 година Перица Георгиев – Кану е един от основателите на авангардната за това време в Македония група Зеро. В нея участват художници и музиканти, които съвместно правят колажи, инсталации, анимация, видео, музикални и мултимедийни хепънинги.
Артистичността, която той проявява чрез спонтанността в изкуството и музиката, етиката и уважението към всички участници в групата дават възможност на група Зеро да създаде силни концептуални творби, които отразяват духа на онова време.
zero
zero